Koalicja na Rzecz Ochoty jest ruchem społecznym środowiska lokalnego - warszawskiej Ochoty. To najstarsze z partnerstw działających w Warszawie, powstało w 2001 r., a Ośrodek Pomocy Społecznej Dz. Ochota był jednym z jego założycieli. Inicjatywa powołania partnerstwa miała na celu:
- zintegrowanie aktywnych osób działających na rzecz środowiska
- poznania i lepszego wykorzystania własnych zasobów, możliwości i potrzeb
- zwiększenia skuteczności działań lokalnych
- ułatwienia przepływu informacji -
- tak aby wspólnie rozwiązywać lokalne problemy społeczne na Ochocie.
Koalicja łączy przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji oraz aktywnych mieszkańców dzielnicy, którzy chcą działać lokalnie w celu poprawy warunków życia na Ochocie, a lokalne potrzeby i problemy są głównym motywem ich współpracy. Obecnie w pracach Koalicji uczestniczą przedstawiciele ok. 15 instytucji i organizacji społecznych; aktywnym partnerem jest również Urząd Dzielnicy Ochota.
Koalicja jest partnerstwem niesformalizowanym, elastycznym, nie posiada regulaminów, czy pisemnych porozumień. Jej uczestnicy kierują się wspólnie wypracowanymi zasadami:
- partnerstwo (równość podmiotów, przestrzeń do działania dla wszystkich Koalicjantów)
- dobrowolność udziału i wkład w miarę możliwości
- otwartość na nowe inicjatywy oraz nowych partnerów (ze wszystkich sektorów: samorządowego, pozarządowego i prywatnego, a także mieszkańców)
- praca ponad wszelkim i podziałami (apolityczność)
- lokalność (działanie na rzecz Ochoty i jej mieszkańców).
Uczestnicy Koalicji spotykają się regularnie, wymieniają informacjami, wypracowują i planują działania, wspierają i inicjują różne wspólne projekty. Bieżąca praca odbywa się w niezależnych zespołach, tzw. Komisjach tematycznych, zajmujących się konkretnymi problemami (np. seniorów, osób z niepełnosprawnością, kultury i in.).
Spośród najważniejszych działań i inicjatyw Koalicji wymienić można m.in.:
- opracowanie informatorów dot. życia społecznego dzielnicy Ochota (Przewodnik po instytucjach i organizacjach ochockich pomagających dziecku i rodzinie oraz Ochocki informator dla seniorów)
- projekty lokalne dotyczące dzieci i młodzieży szkolnej: Pedagog ulicy, Otwarta szkoła oraz Kluby Fair Play
- Rodzinny Piknik Integracyjny (zainicjowany przez Komisję, a zorganizowany po raz pierwszy przez OPS w 2003 r.). Piknik na trwałe wpisał się w kalendarz imprez ochockich
- Klub Integracji Młodzieży HORYZONT (w latach 2004-2005). Skupiał on młode osoby niepełnosprawne i zdrowe. Raz w tygodniu organizowane były spotkania, podczas których odbywały się m.in.: prelekcje i spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, rozmowy z osobami niepełnosprawnymi, które mimo ograniczonej sprawności z zaangażowaniem realizują swoje pasje.
- Warsztaty edukacyjne pt. Poznajmy piękny umysł (2008 r.)
- Warsztaty dla pracowników Urzędu Dzielnicy Ochota dotyczące pomocy osobom niepełnosprawnym z zaburzeniami psychicznymi
- Konferencja Osiem lat doświadczeń (2009 r.) przedstawiająca dorobek i doświadczenia Koalicji; była forum dyskusji nt. perspektyw rozwoju partnerstw warszawskich. Gośćmi konferencji byli przedstawiciele kilku dzielnic warszawskich
- Akcja Odwiedź nas z Ochotą (2009 r.)- zorganizowany po raz pierwszy dzień otwarty w ochockich placówkach działających na rzecz osób niepełnosprawnych
- Dzień Sportu Osób Niepełnosprawnych – Ochota Na Sport (od 2009 r.) ma na celu polepszanie jakości życia osób niepełnosprawnych, usamodzielnienie ich, przystosowania do pracy czy integrowaniu ze społeczeństwem
- Ochoczo Razem - kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi (2013, 2014)
- imprezy lokalne: Dzień Sąsiada (od 2009 r.), Podwórkowa Gwiazdka (od 2011 r.),
- Dzielnicowe Święto Wolontariusza Wolontariat z Ochotą (od 2004 r.)
Koalicja organizuje spotkania, które są forum wymiany myśli i generatorem pomysłów. Jej uczestnicy są otwarci na każdą inicjatywę i każdą osobę, która chce działać na rzecz dzielnicy Ochota.