W dniach 1-7 sierpnia, zarówno w Polsce, jak i w ponad 120 innych krajach, obchodzony jest Światowy Tydzień Karmienia Piersią, mający na celu promowanie karmienia piersią oraz ochronę praw matek karmiących.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka oraz jego kontynuację do co najmniej 2 roku życia, przy równoczesnym rozszerzaniu diety dziecka.
Jesteś matką karmiącą piersią i zachorowałaś. Co robić? Czy można wziąć jakieś leki? Czy trzeba odstawić dziecko od piersi?
Najważniejsze: postaraj się zachować spokój. Równie ważne: jest dużo leków, które można przyjmować, karmiąc piersią. Z doświadczeń matek karmiących piersią wynika, że są lekarze, którzy nie mają wiedzy dotyczącej leków, które można przepisać matce karmiącej piersią. Zdarza się, że zaleceniem lekarza jest
odstawienie dziecka od piersi, by móc przyjąć dane lekarstwo.
WAŻNE: Istnieje laktacyjny leksykon leków, w którym lekarz, bądź nawet Ty sama, możesz sprawdzić czy dany preparat leczniczy, enzym, czynnik biologiczny może być stosowany podczas KP.
Wykaz leków możesz znaleźć, klikając w link poniżej:
Ujęta w tym leksykonie klasyfikacja prof. Hale’a, grupuje substancje lecznicze na 5 kategorii:
kategoria L1 – leki najbezpieczniejsze, zgodne z karmieniem piersią
kategoria L2 – leki bezpieczne, prawdopodobnie zgodne z karmieniem piersią
kategoria L3 – leki prawdopodobnie bezpieczne, prawdopodobnie zgodne z karmieniem piersią
kategoria L4 – leki potencjalnie niebezpieczne
kategoria L5 – leki niebezpieczne, przeciwskazane.
WAŻNE:
Są leki przeciwdepresyjne, które można przyjmować karmiąc piersią. Jeśli chorujesz na depresję i chcesz karmić piersią, koniecznie powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu, by móc wybrać odpowiednią dla Ciebie i Twojego dziecka, substancję leczniczą. Karmienie piersią i przyjmowanie leków mogą iść razem w parze.
Zapraszamy do pobrania tego i innych artykułów w zakładce Warto wiedzieć