Weź, nie pytaj...
Weź, przeczytaj...
Dom Sąsiedzki SURMA zaprasza sąsiadów do wymiany przeczytanych już książek
Podziel sie książką
Idea nieodpłatnego przekazywania ksiązek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych zyskuje coraz więcej zwolenników.
Popularny Bookcrossing trafia do kawiarenek, klubów, instytucji. Trafił też do Domu Sąsiedzkiego SURMA
Bookcrossing to nieodpłatne przekazywanie książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych oraz w miejscach celowo utworzonych, tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty) po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Miejsca takie organizują nie tylko biblioteki, szkoły czy uczelnie: coraz częściej są to także kawiarnie, kluby, świetlice, domy kultury, a nawet dworce kolejowe, przystanki autobusowe i in. Chętnych nie brak, gdyż mechanizm tej „wirtualnej biblioteki” – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych – jest bardzo prosty. Chcesz coś przeczytać? Zainteresował cię tytuł na okładce książki wyłożonej na półce w zaprzyjaźnionym klubie? Nie krępuj się, weź ją, przeczytaj. Przy najbliższej okazji przynieś inną, już przeczytaną lub niepotrzebną. W ten sposób zwalniasz miejsce na swoim domowym regale, a przy okazji dzielisz się książką z następnym chętnym! Książki krążą, zmieniają właścicieli, mają drugie życie. przyczyniając się do upowszechniania czytelnictwa.
Idea krążącej książki narodziła się wStanach Zjednoczoncy w 2001 r., jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał właśnie bookcrossingiem (po polsku: wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży). Rozpoczął popularyzowanie pomysłu, wykorzystując do tego celu m.in. utworzoną przez siebie stronę internetową. I robił to dość skutecznie, skoro w 2004 r. wyrażenie bookcrossing trafiło do oksfordzkiego słownika języka angielskiego. Wkrótce zwolenników nowego pomysłu liczono w milionach, a akcja rozprzestrzeniła się na cały świat!
Kilka lat po amerykańskim debiucie bookcrossing trafił do Polski. Uruchomiono dwa polskie portale bookcrossingowe, gdzie użytkownicy rejestrowali się w celu wymiany książek, a półki z książkami do wzięcia - ku uciesze przypadkowych czytelników i prawdziwych pasjonatów lektury - zaczęły pojawiać się w coraz ciekawszych miejscach. Od roku 2004 obchodzone jest też Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek (w dniu 16 czerwca), któremu towarzyszą festyny, spotkania, happeningi (tym roku, niestety, nie można ich realizować - nie pozwala na to sytuacja epidemiczna). „Uwalnianie książek” - bo i takie określenie weszło do użycia - stało się coraz bardziej popularne i dobrze widziane, nie tylko ze względu na rosnące ceny książek. Pozytywny snobizm został zauważony przez polskie stacje telewizyjne i radiowe, prasę i media społecznościowe. Pojawiały się artykuły, wywiady, reportaże. Książki, w większości używane, zaczęły znalazły swoje miejsce w kafejkach, galeriach handlowych, świetlicach - wszędzie tam, gdzie docierali ich potencjalni odbiorcy.
Półka Wolnych Książek jest też od kilku dni w Domu Sąsiedzkim SURMA (działającego w strukturze OPS Dzielnicy Ochota przy ul. Białobrzeskiej 17), gdzie można trafić na bardzo ciekawe tytuły. Książkami obdarowali nas mieszkańcy osiedla, wolontariusze i przyjaciele SURMY (serdeczne dzięki – prosimy o jeszcze!). Pod hasłem: Weź nie pytaj, weź przeczytaj! - Książka dla Ciebie! dzielimy się lekturami z wszystkimi chętnymi.
Zapraszamy do skorzystania! Jeżeli masz w domu książki, które chcesz „puścić w obieg” - przynieś je do SURMY. Jeżeli chcesz coś znaleźć dla siebie - nie czekaj - jest jeszcze wiele książek do uwolnienia!
Półkę z książkami ustawiamy codziennie w godz. 10.00 – 16.00 przed wejściem do DS SURMA. Książki poddawane są kwarantannie, a do ich przeglądania rekomendujemy używania rękawiczek jednorazowych, wyłożonych obok półki.